Keramické novoročenky Jana Kutálka

Keramické novoročenky jsou drobné glazované závěsné plastiky s velikostí 10 - 15 cm.

Pan Kutálek je rozdával, jako dárečky pro známé a příznivce. Novoročenky měly často jakousi symboliku se situací v v tehdejším Československu.  Z dostupných internetových zdrojů a ze zhlédnutých výstav je zřejmé, že keramické novoročenky keramik Kutálek tvořil v letech 1964 - 1982. Pozdější novoročenky byly v papírové formě.
Keramické novoročenky byly opakovaně odlévány do formiček, odlišují se však barevností glazur. V některých letech Jan Kutálek vytvořil novoročenky ve více podobách.
Záhadou pro mne je podoba novoročenky pf 66. Zde prezentovaná "Mořská panna" nebyla dle snachy Jana Kutálka novoročenka. Byl to prý daráček. Je pravdou, že tato drobná keramika se od dalších novoročenek hodně odlišuje a nemohla být odlévána do formičky.
Další nejasnost je kolem pf 83. Toto téma je již na variantě novoročenky pf 70. Jedná-li se o falzifikát, těžko dnes posoudit. A poslední prezentované pf 84, je prý daráček.

Správnost zařazení keramických novoročenek byla konzultována s PaedDr. Danou Kutálkovou v březnu 2008.
Většina novoročenek je ( v r. 2008 ) vystavena na Linhartovském zámku a ročník 1970 tam je zastoupen dalším exemplářem pf 70. Dříve byla expozice keramického díla Jana Kutálka na hradě Svojanov.

Na výstavě v Praze v Musaion byly novoročenky rovněž k vidění v květnu 2007. Kromě keramických zde byly ve vitrínách vystaveny i pozdější papírové novoročenky vyhotovené dle keramických předloh.

 

 

 Zpět na úvod  Zvoneček  Zpět na úvod

Koupím některé novoročenky od mistra Jana Kutálka.

Ručně modelovaná keramika Blanka

Kontakt na autora ( opiště text ) jv@aktualita.cz

Odkaz na hlaní stránku