Povodeň srpen 2002

1. díl

 

 

díl 1    díl 2    díl 3    díl 4

Tak toto je první vlna vody 9.8.2002 v Praze

 

Vltava u Karlova mostu

 

Povodeň - záběry z Prahy Povodeň - záběry z Prahy Povodeň - záběry z Prahy Povodeň - záběry z Prahy Povodeň - záběry z Prahy Povodeň - záběry z Prahy Povodeň - záběry z Prahy

 

 

 

delitko

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

Glazovan� keramika pln� sv�tla

Ukázka z díla

Glazovaná keramika

 

 

delitko

 

Zpravodajství ČR 12. 8. 2002        iHNed 8. 8. 2002 14:45

 

V Budějovicích už není chleba

Aktuální zážitky, ze záplavou postižených Českých Budějovic, líčí marketingová manažerka.na mateřské dovolené.

ČESKÉ BUDĚJOVICE 8. srpna (mm - iHNed) - Alarmující zprávy o velké vodě, která zaplavila České Budějovice, příliš nezneklidňují obyvatelé místních sídlišť, kteří mají dnes dovolenou nebo z jiných důvodů odložili cestu do centra a zůstali ve svých bytech.

To je také případ marketingové manažerky na mateřské dovolené, Ivany Č., která je už dva roky obyvatelkou sídliště Máj. "O tom, že je v Budějovicích povodeň jsem se dozvěděla až, když mi volala příbuzná, která bydlí v centru. Plánovali jsme nákup v supermarketu, který leží poblíž řeky." Tam prý není možné se dostat autem. "Nezbývalo než nákup odsunout, až voda opadne. Tady na sídlišti, naštěstí, žádná voda není," dodává čerstvá maminka. Na nákup se vydala do blízké prodejny potravin, kde ovšem neměly chleba, rohlíky ani jiné čerstvé pečivo. Pekárenské vozy ze Srnína nedojely. V obchodě byly jen dvě prodavačky, ostatním se nepodařilo překonat velkou vodu. "Lidé kupovaly trvanlivé pečivo, ale nějakou paniku jsem nepozorovala" doplňuje líčení situace o zážitky z obchodu Ivana Č. Podle jejich příbuzných, kteří bydlí v centru, kde voda povážlivě stoupá, bylo vyklizeno lékařské středisko Poliklinika Jih. Lékařská služba zde nyní nefunguje. Také spojení je ochromeno. Přívod elektrického proudu je na některých místech přerušen.Vysílače, podle místních, nefungují a tak je nemožné dovolat se i na mobilní telefon. Telefonní budky Telecomu v nejvíce postižených oblastech nejsou v provozu. Podle předpovědi počasí lze předpokládat, že voda bude ještě stoupat. Ohroženo je mimo jiné, i na počátku devadesátých let nákladné opravené, Jihočeské divadlo. Obyvatelé metropole na jihu Čech však doufají, že jejich kulturní stánek zaplaven nebude.

 

České Budějovice při povodni 2002 České Budějovice při povodni 2002 České Budějovice při povodni 2002 České Budějovice při povodni 2002 České Budějovice při povodni 2002 České Budějovice při povodni 2002 České Budějovice při povodni 2002 České Budějovice při povodni 2002 České Budějovice při povodni 2002

 

delitko

 

Naším objektivem 

v noci z 8 na 9.8.2002

Pohled z Kampy v noci z 8 na 9.8.2002 Pohled z Kampy v noci z 8 na 9.8.2002

 

a pak ve dne 9.8.2002

a pak ve dne 9.8.2002 a pak ve dne 9.8.2002  a pak ve dne 9.8.2002

 

delitko

 

Druhá vlna začala 12.8.02

 

Praha, 12. 8. 2002 (alx, čtk) Lidé z oblastí postižených povodněmi ještě nestihli odstranit škody způsobené velkou vodou a meteorologové varují před dalšími přívalovými dešti. V noci na dnešek měly podle předpovědi opět stoupnout hladiny řek v povodí horní Vltavy a Berounky až na nejvyšší povodňový stupeň - stav ohrožení. Nejvíce srážek očekávali meteorologové na Šumavě a v Novohradských Horách. Během dneška se má déšť rozšířit na většinu Čech, přívalové deště se čekají na Moravě a ve Slezsku. Meteorologové navíc varují i před silným větrem, který má srážky doprovázet. Vzhledem k podmáčené zemi tak hrozí při nárazovém větru vyvracení stromů. Déšť podle meteorologů zvýší hladiny všech českých řek. Kvůli nepříznivé předpovědi počasí nechal českobudějovický magistrát postavit kolem Vltavy dvoukilometrovou stěnu z pytlů s pískem. Vodohospodáři na vltavských přehradách začali včera odpoledne odpouštět vodu, aby si vytvořili rezervu pro případ přívalových dešťů. Hasiči a policisté pod Slapskou přehradou proto vyzývali chataře v Hradišťku, Davli a Štěchovicích v okrese Praha - západ, aby se připravili na možnou evakuaci. Již šest obětí velké vody Během největších letošních povodní zemřelo od středy již šest lidí. První obětí byla dívka, na jejíž chatu spadl v noci na čtvrtek podmáčený strom. Včera vydala Berounka tělo devatenáctileté dívky, která ve čtvrtek zmizela v rozbouřené řece, když se s ní a jejími třemi kamarády převrátil raft. Ani jeden z vodáků neměl záchrannou vestu či helmu. Hasiči včera pod hromadou naplaveného dříví objevili i tělo muže, kterého v Kaplici smetla voda z mostu i s automobilem. Další lidé přišli o život během odstraňování škod. V Táboře a na Benešovsku selhala srdce dvěma dobrovolným hasičům. Srdce nevydrželo ani stres penzisty, který se potýkal s vodou ve sklepě své chaty na Českobudějovicku. Vysoušeče putují na jih Ve městech, kde velká voda o víkendu opadla, lidé uklízeli nánosy bahna a počítali škody. Českobudějovičtí hasiči stále čerpali v ulicích města vodu ze sklepů. Posily z ostatních okresů a krajů v pátek odjely domů. Na pomoc postiženým oblastem ale naopak přijeli dobrovolníci. Humanitární organizace - ale i město Otrokovice - poslaly na jih Čech vysoušeče domů. "Zůstaly nám po povodních v roce 1997," podotkl starosta Otrokovic Stanislav Mišák. Kvůli nepříznivé předpovědi počasí nepospíchají s uklízením města v Praze. Technické služby zatím uklízely jen některé ulice kolem Vltavy. Rozbouřená řeka se stala novou atrakcí turistů. Zatímco jindy směřují k Pražskému hradu, nyní spíše okukují Vltavu. Na malý zájem zvědavců si nemohou stěžovat ani vypouštěné přehrady.

 

V Sušici už je stav ohrožení, podél náměstí lidé stavějí valy SUŠICE (okres Klatovy) 12. srpna (ČTK)

 

Majitelé obchodů a domů poblíž náměstí v Sušici už stavějí valy z písku. Řeka Otava se zatím ještě ve městě nevylila z koryta, ale hladina už je na dvou metrech, 30 centimetrů nad hranicí třetího stupně povodňového nebezpečí. Na Sušicku stále silně prší. Radnice od 11:40 sirénami a místním rozhlasem vyhlašuje stav ohrožení. Starostka města Jiřina Rippelová řekla, že stále doufá, že se nebude opakovat situace z roku 1993, kdy byla velká voda až na náměstí. Podle starostky je v ulicích asi 50 hasičů včetně dobrovolných a zatím tento počet dostačuje. Dešťová voda stékající ze svahů zatím proudí pouze po okrajových silnicích města, Sušice je zatím průjezdná. Naopak do nedalekých Kašperských Hor, do Kolince a přes Běšiny se projet nedá. "Voda se má dále zvedat, nevypadá to dobře," řekla starostka. Valy z písku staví ze strany od řeky Otavy majitelé obchodů a domů poblíž sušického náměstí. "Chrání si svůj majetek," řekla starostka Rippelová. Podle ní už je proti velké vodě zajištěna nová budova domova důchodců. V sousední obci Podmokly, kde se dopoledne protrhla hráz rybníka, už jsou všichni obyvatelé vytopených domů evakuováni. "Pokud budou potřebovat pomoc, poskytneme jim útočiště," řekla Rippelová. Potvrdila, že nikdo zatím nebyl zraněn. Radnice dosud nepožádala o pomoc vojsko, ani hasičské sbory z velkých měst. Vše zabezpečují profesionální požárníci a dobrovolní hasiči z nejbližšího okolí. Voda v řece Otavě nadále stoupá, ale ve městě se zatím z koryta nevylila.

 

Související zprávy:

12.8. 12:00 Hladina Vltavy stoupne v Praze až o dva metry, platí třetí stupeň

12.8. 11:58 Na celém Klatovsku byl vyhlášen stav ohrožení

12.8. 11:22 Hladina Vltavy stoupne večer až o dva metry, platí třetí stupeň

12.8. 11:16 Do Orlíku má v úterý přitékat stoletá voda

12.8. 11:15 Starostka Štěchovic vyhlásila stav ohrožení v okolí Kocáby

12.8. 10:37 Na jihu Čech je několik železničních tratí nesjízdných

12.8. 10:36 Záplavy v Plzeňském kraji zatím postihly nejvíce Sušicko

12.8. 10:10 Labe v Ústí začíná stoupat, dnes asi opět dosáhne 3. stupně

12.8. 09:49 Vodohospodáři očekávají zvýšení hladin všech toků povodí Ohře

12.8. 09:22 Kralupy nad Vltavou se připravují na povodeň

 

Do Orlíku má v úterý přitékat stoletá voda

 

PRAHA 12. srpna (ČTK) - Do orlické přehrady bude v úterý pravděpodobně přitékat množství vody, které odpovídá stoleté vodě, tedy 2050 metrům krychlovým za sekundu, sdělil dnes Český hydrometeorologický ústav. Průměrný dlouhodobý průtok Orlíkem je přitom 70 metrů krychlových za sekundu. Na odtoku z vltavské kaskády bude záležet i další vývoj situace v Praze, který určitě překročí množství vody potřebné k vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity. Vzhledem k předpovědi počasí, která i nadále počítá s vytrvalým deštěm zejména v jižních Čechách, budou stoupat hladiny tamních řek. Pro Čechy je předpověď 60 až 120 milimetrů srážek na metr čtvereční. Srážky se budou postupně rozšiřovat k severovýchodu a zasáhnou i Krkonoše a Orlické hory. Dnes dopoledne do orlické přehrady přitékalo přibližně 1000 metrů krychlových za sekundu a odtékalo 1200 metrů krychlových. "Případných 2050 metrů krychlových za sekundu udělá v Praze ani ne dvacetiletou vodu," řekla Markéta Bártová z Povodí Vltavy. Pokud by byla v úterý večer na Orlíku stoletá voda, neznamená to, že by poté musela být i v Praze. Srážky, které spadly do dnešního rána v povodí horní Vltavy, odpovídají maximální variantě nedělní předpovědi. Nejvíce napršelo ve stanici Churáňov, kde naměřili 69 milimetrů srážek. Podle ČHMÚ je však možné, že na některých místech, kde nejsou měřicí stanice, napršelo ještě více. V povodí Berounky se naopak předpověď nevyplnila, spadlo spíše méně srážek, než meteorologové očekávali. Při průměrném dešti podle meteorologů spadne kolem pěti milimetrů. Třetí stupeň povodňové aktivity byl dnes ráno vyhlášen na Vltavě v Březí a na Černé v Líčově. Stav bdělosti platí na Malši v Římově, na Vltavě v Českých Budějovicích, na Lužnici v Pilaři a v Bechyni, na Volyňce v Neměticích a na Úhlavě v Klatovech. Vedle vltavské kaskády zvýšili vodohospodáři odtoky i z nádrží Labská ve Špindlerově Mlýně, Les Království u Dvora Králové, Hamry ve Hlinsku a Pařízově na řece Doubravě na Chrudimsku. Podle meteorologů by srážky měly ustávat ve středu. 

 

Hladina Vltavy stoupne v Praze až o dva metry, platí třetí stupeň

PRAHA 12. srpna (ČTK) - Hladina Vltavy vzroste večer v hlavním městě až o dva metry, což je proti normálu o tři a půl metru více. Pravděpodobně budou zatopeny Novotného lávka, Kampa, Štvanice, Lahovice, Radotín a Troja, řekl dnes novinářům primátor Igor Němec (ODS). Podle ředitele odboru krizového řízení Petra Berana jsou nyní v pohotovosti hasiči, policisté i zdravotníci. V případě potřeby budou v ohrožených místech zasahovat také vojáci. V Praze byl již vyhlášen třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Po 22:00 bude průtok dosahovat do 2500 metrů krychlových za vteřinu. Průměr přitom činí 150 metrů krychlových. Množství vody, které poteče hlavním městem, bude podle Němce odpovídat hodnotám dvacetileté vody. Po poledni uvede magistrát do provozu pět telefonních linek, na kterých se lidé dozvědí, jak mají postupovat. Seznam ulic, které budou zřejmě zatopeny, zveřejní úřad ve 14:00. Beran uvedl, že magistrát nyní podle požadavků jednotlivých městských částí rozděluje mezi občany pytle s pískem. Rovněž jim doporučuje, aby si ze sklepů vystěhovali všechen cenný majetek.

 

Situace v Praze 12.8.2002

 

Kocábou se valí přívalová vlna, Štěchovicím hrozí zatopení  - 12.8. 2002 19:48:00

ŠTĚCHOVICE (okres Praha-západ) 12. srpna (ČTK) - Štěchovicím v okrese Praha-západ hrozí zatopení z rybníků na řece Kocábě. Rybáři totiž zvedli stavidlo na jednom z přeplněných rybníků u Dobříše. Přívalová vlna se nyní valí chatovou oblastí kolem Kocáby a hrozí zaplavit i obec Štěchovice, řekla starostka Štěchovic Miloslava Vlková.Ohroženy jsou všechny obce od Dobříše po Štěchovice. V samotných Štěchovicích obecní úřad upozorňuje obyvatele na blížící se přílivovou vlnu a vyzývá je, aby se připravili na evakuaci.Kromě Kocáby neustále stoupá i hladina Vltavy. Obyvatelé domů mezi rameny řek Vltava a Kocába již byli evakuováni. Starostka je celý den ve spojení s pracovníky Státního rybářství Dobříš. O zvednutí stavidel byla informována od nich. "Nevím jak bude vlna silná a vysoká. Do Štěchovic dorazí před 21:00," uvedla starostka.Kromě vylité Kocáby ohrožuje obec i stále se zvedající hladina Vltavy. Ke 20:00 očekávají průtok 1600 kubíků za sekundu. K evakuaci jsou neustále vybízeny desítky lidí žijící mezi rameny Vltavy a Kocáby."Lidé se brání evakuaci, ale já je stejně odtud dostanu," řekla starostka. Zatím se podařilo přesunout do bezpečí asi polovinu z 12.000 lidí. V části obce nejde elektrický proud.

 

delitko

» 12.8. 2002 19:25:00    Špidla vyhlásil kvůli povodním v pěti krajích nouzový stav...

 » 12.8. 2002 19:46:00    Ve Strakonicích zahájili evakuaci 4300 lidí z centra města...

»   2.8. 2002 19:48:00    Kocábou se valí přívalová vlna, Štěchovicím hrozí zatopení...1

» 12.8. 2002 20:54:00    Písek evakuuje 3000 až 4000 lidí ze sídliště Portyč a jiných ulic...        

» 12.8. 2002 22:13:00    Horní Otava a Vltava klesají, silně prší v Novohradských horách...    

delitko

 

Konec prvního dílu

 

Další díl o dokumentu o povodni v r. 2002

 

díl 1    díl 2    díl 3    díl 4

 

Kontakt na autora ( opiště text ) jv@aktualita.cz

 

Odkaz na hlaní stránku