Domů pane Berka

Vrať se do hrobu, aneb Míra Barabáš - 35 let v Besedě

24.6.2022

 

Trumpetista Miroslav Barabáš měl v Malostranské besedě v Praze dva koncerty na téma 35 let Besedě. Ten první byl 15.6.2022 s Romanem Dragounem and His Angels.
O dva dny později byl druhý koncert s VSDH Bandem, neboli s kapelou Vrať se do hrobu.

Musím na tomto místě prohlásit, že to byl jeden z nejlepších koncertů, který jsem za posledních sedmdesát dva roků viděl.

O trumpeťákovi  Barabášovi se na internetu dočtete hlavně v senzaci chtivým médiích v souvislosti s jeho svatbou s Bárou Štěpánovou.

Našel jsem i pár životopisných zmínek a rozhovorů. Zde je shrnutí z několika zdrojů.

Miroslav Barabáš se narodil 16.12.1961 v Písku. Když mu bylo asi pět let, našel údajně na půdě zaprášenou trubku po otci.

Od deseti let začal v Písku chodit do hudební školy k panu učiteli Oldřichu Kinkorovi, což byl člověk, který ve své době vedl jeden z nejlepších amatérských big bandů

Když bylo Mírovi si čtrnáct let založil pan Kinkor při hudební škole v Písku taneční orchestr. Současně se utvořila malá parta s níž Barabáš hrával na čajích v Písku.

V Písku studoval elektroprůmyslovku. Když byl Miroslav Barabáš ve druhém ročníku střední školy, zúčastnil se celostátní soutěže LŠU, kde hrál Sonatina Jazzistica od pana Sodomky. V soutěži skončil jako druhý. Přítomný profesor Šolc, rektor JAMU v Brně navrhl, aby přestoupil na konzervatoř do Brna.

Asi půl roku poté se Barabáš vyboural v autě a přišel při tom o všechny přední zuby, což je pro trumpetistu velký handicap. Dal se ale dohromady a ve vojenské službě hrál již v divizní hudbě v Karlových Varech

V rodném městě pak Míra Barabáš učil v hudební škole, hrál s tanečním orchestrem Jitexu Písek, s Jiřím Smržem v kapele Plechový bubínek, zaskakoval i v kostele a v dechovce.

Je absolventem konzervatoře Jaroslava Ježka ve třídě profesora Zdeňka Zahálky

Od mládí prošel mnoha dalšími kapelami : GBS Band, Kontraband Milana Svobody, formace Šavle Meče, , jazzrocková kapela Work, Shop&More, Vrať se do hrobu a dalšími.

Spolupracoval s Ivanem Hlasem, s Janem Kalouskem, s Romanem Dragounem, doprovázel Johna Grosse (USA) a hrál s mnoha dalšími kapelami a uskupeními.

Internetová nabídka koncertu

O kapele VSDH bandu – Vrať se do hrobu je informací na interntu daleko méně. Snad jen že se jedná o volné sdružení kamarádů.

Toto sdružení inicioval legendární playboy, a první frontman kapely Pepa “Mungo” Munzar ve svém podniku, který zároveň fungoval jako galerie. Díky tomu se tam scházela pestrá společnost hudebníků, výtvarníků, textařů, malířů a všech “groupies”, kteří se pohybovali okolo nich a milovali rock’n’roll. Kapela začala příležitostně vystupovat na mejdanech, vernisážích a undergroundových akcích a postupně si budovala repertoár, obec fanoušků i image .

Kapela VSDH band hraje k poslechu i k tanci. V repertoáru jsou od Blues Brothers, George Thorogooda, Rolling Stones a dalších světoznámých interpretů. Kapela vystupuje v klubu Mandragora, občas v restauraci U Holečků.

 

Ještě před koncertem, který začínal až ve 20.30 hodin, jsme se byli posilnit ve slavné malostranské restauraci " U Glaubiců".. Podle tabule u vstupu se zdálo, že zde je svět ještě v pořádku. Půllitr Plzeňského Prazdroje za 39 korun. Avšak nahlédnutí do jídelního lístku bylo jen pro silné povahy.

Pohádková keramika

Karamika Blanka

 

 

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

 

Kontakt na autora ( opiště text ) jv@aktualita.cz

Odkaz na hlaní stránku