Domů pane Berka

Realitní makléř vzpomíná na třicet let podnikání na trhu nemovitostí

30.10.2021

 

Realitní makléř je osoba, která zprostředkovává prodej či pronájem nemovitostí. Může se zaměřovat buď na rezidenční bydlení, nebo na komerční nemovitosti. Právní výraz pro tuto profesi je realitní zprostředkovatel. Tak praví Wikipedie.

Za nedlouho tomu bude třicet let, kdy jsem zahájil podnikání jako realitní makléř. Nejprve jako fyzické osoba a od roku 1997 jako jednatel sróčka.
Malá rodinná firma, spousta zážitků, spousta životních příběhů.

 

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

 

Naše firma se specializovala na prodej a pronájem komerčních nemovitostí, oblast zprostředkování bytových nemovitosti jsme nevyhledávali, protože spolupráce s firmami bývávala více přímočará a korektnější. V devadesátých letech minulého století jsme začínali podnikání z nuly, jen s odvahou. A kdyby nám to nějaký čas nefungovalo, vrátím se do zaměstnaneckého poměru třeba někam na Národní výbor, říkal jsem si tehdá.
Z nuly : v té době se dovážely počítače z tzv. kapitalistické ciziny za statisíce. Žádný mobilní telefon, jen pevná podvojná linka. O internetu jsme si nechali vyprávět a inzerce probíhala pomocí kuponů v Annonci. Při nějaké píli se obchod s nemovitostmi relativně dařil. A tak asi v roce 1994 jsem si dovolil zakoupit za cca 40 000 kč "superpočítač" s procesorem Intel 386 s kapacitou hard disku asi 180 MB. Součástí koupě byl i legendární textový software T602 a tabulkový program Calc 602 běžící pod operačním systémem DOS. Ve výbavě stroje byla i mechanika pro magnetické datové médium 5¼" s paměťovou kapacitou asi 500 kiB. To byl takový ohebný kotouček s kterým se muselo velmi šetrně zacházet.

Dodnes mám v živé paměti, jak mi jakýsi počítačový démon ( lidově "Mastný vlas" ) softvérovými kouzly nadupal nějakou komprimací kapacitu pevného disku v počítači na nějakých 270 MB z těch původních 180 MB.

A pak přišel na řadu multi přístroj FAX asi za 20 000 Kč. Umělo to telefonovat, kopírovat na termopapír a hlavně faxovat dokumenty a nabídky.Tím jsem byl ve spojení s velkým světem. Tedy pokud na podvojné lince netelefonoval soused.

Někdy v roce 1997 přišel do naší kanceláře vytáčený internet s teoretickou fofrovou rychlostí až 33,6 Kbit/s.

Digitální fotoaparát přišel na řadu v roce 2000 a níže je pár foto ukázek z našich kšeftů. Některé byly zajímavé, některé až tak vábné nebyly. Přesto se většinou povedlo pronájem zprostředkovat.

 

 

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

 

Kontakt na autora ( opiště text ) jv@aktualita.cz

Odkaz na hlaní stránku