Vlajka Dominikánská republika Dominikánská republika

Karibské moře

 

 

Santo Domingo hlavní Dominikánské republiky

 

Menu

 

 

Keramika Blanka

 

 

 

Santo Domingo se nachází na jižním pobřeží ostrova Hispaniola.

 

Hostorie města

 

V metropolitní oblasti města žije téměř 4 miliónů obyvatel. Mezi roky 1936 a 1961 město neslo název „Cuidad Trujillo“, dle diktátora Rafaela Leonidasa Trujilla Molinu. Dnes je Santo Domingo druhým nejlidnatějším městem Karibiku hned po kubánské Havaně.

 

Město bylo založeno v roce 1496 Bartolomějem Kolumbem, později bylo přejmenováno na Santo Domingo jako pocta svatému Dominiku.

 

Je známé jako první město založené Španěly v Novém světě a první sídlo španělské koloniální správy. Historické jádro bylo v roce 1990 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Právě v této koloniální části města se nacházejí stavby jako nejstarší katedrála, pevnost nebo univerzita (založena 1538) na americkém kontinentu. Kromě toho je zde dům Kolumbovy rodiny a několik kostelů, měšťanských domů a paláců ze začátků evropské kolonizace Ameriky.

Městu se během koloniálního období přezdívalo „Vstupní brána do Karibiku“. Většina výprav španělských conquistadorů v první polovině 16. století na americký kontinent začínala právě ze Santa Dominga. Hernán Cortés odsud vyplul do dnešního Mexika, kde dobyl Aztéckou říši. V roce 1586 město dobyl anglický korzár Francis Drake.

Mezi roky 1795 a 1822 město několikrát změnilo svého správce. V roce 1795 přešlo pod správu Francie, v roce 1801 bylo okupováno haitskými otroky, v roce 1802 znovu převzala správu Francie, následně v roce 1809 město zpátky získalo Španělsko. Španělská část ostrova vyhlásila nezávislost na Španělsku v roce 1821, ale jen 2 měsíce potom nezávislý stát Haiti ji obsadil. Dominikánská republika se na Haity osamostatnila v roce 1844 a Santo Domingo se stalo jejím hlavním městem.

 

Památky

 

K procházce po městě a prohlídce památek v centru vám bude stačit několik hodin, protože všechny pamětihodnosti  se nacházejí v oblasti Zona Colonial a vzdálenosti mezi nimi jsou krátké. Moderní obchodní a průmyslové čtvrti jsou mimo tuto zónu a není tu nic moc zajímavého k vidění. Na okrajích města jsou chudinské slumy, nezpevněné ulice jsou plné zapáchajících odpadků. Není vhodné v zájmu vlastní bezpečnosti do slumů zavítat.

 

Co nevynechat při návštěvě města

 

El Alcazar

Přepychový palác vicekrále Diega Kolumba, Kryštofova syna, odkud Španělé po staletí řídili své zámořské impérium

 

Katedrála Santa Maria de la Encarnación

V roce 1523 se začalo s nákladnou stavbou prvního křesťanského kostela Nového světa a v roce 1546 mu papež Pavel III. udělil status katedrály.

 

Calle El Conde

Až po prohlídce města zatoužíte po odpočinku nebo občerstvení, zamiřte na hlavní nákupní promenádu Calle El Conde.

Doutník

 

Aurora

Manufaktury na výrobu doutníků

Cestovní kanceláře vám určitě nabídnou možnost prohlídky keramických manufaktur a možnost navštívit výrobnu proslulých dominikánských doutníků. My jsme byli v tabákové manufaktuře Aurora. Je opravdu velmi zajímavé sledovat, jak ruční výroba probíhá. Ve fabrice dají turistům nějaký ten doutník na ochutnávku a mnoho druhů je zde ke koupi. Žádná láce to však není.

 

 

Moře je však lepší, než sebekrásnější město.

 

Nahoru

 

 

Mapa tohoto webu

Ručně modelovaná keramika

 

Kontakt na autora jv@aktualita.cz

Delfín

 

Odkaz na hlaní stránku