Vlajka Dominikánská republika Dominikánská republika

Karibské moře

 

Zeměpis a přírodní podmínky Dominikánské republiky

 

 

 

Menu

 

 

Keramika Blanka

 

 

Dominikánská republika se řadí mezi tzv. exotické země.

Exotické z pohledu středoevropana. Ostrov v Karibském moři je nám vzdálen přes 8.000 km, což je přes 9 hodin přímého letu ( zpět je to o něco méně ). Přes celý Atlantik

Leží v Karibské oblasti Střední Ameriky na ostrově Hispaniola, který je po Kubě druhým největším ostrovem souostroví Velké Antily.

Mapa Karibské oblasti

Na západ od Hispanioly leží Kuba a Jamaika, na východě je to pak ostrov Portoriko, který je oddělen od Hispanioly 112 kilometrů širokým průlivem Mona. Nejjižnější výběžek Floridy je od ostrova vzdálen 1000 kilometrů. Hranice mezi Dominikánskou republikou a Haiti dělí ostrov od severu k jihu a je dlouhá 388 kilometrů. Západní třetinu ostrova zaujímá Republika Haiti.

Dominikánská republika zaujímá rozlohu 48422 kilometrů čtverečních. Celkem má ostrov rozohu 77914 kilometrů čtverečních. Severní pobřeží Hispanioly omývá Atlantický oceán, jižní pláže Karibské moře. Pobřeží Dominikánské republiky je dlouhé 1600 kilometrů, z toho je 400 kilometrů tvořeno plážemi z jemného bílého písku. Hispaniola východní část z vesmíru

Země je od severozápadu na jihovýchod rozdělena dvěma horskými masivy - Cordillera Septentrional na severu (nejvyšší je tu hora Diego de Ocampo - 1229 metrů), v centru země je Cordillera Central, kde leží i nejvyšší vrcholek Karibiku - Pico Duarte (3175 metrů).

Na jihozápadě země jsou pak pohoří Sierra de Neiba (hora Neiba - 2279 metrů) a Sierra de Baoruco (2367 metrů - Lama del Toro), na východě země je masiv Cordillera Oriental.

Mezi masivy Cordillera Septentrional a Cordillera Central leží úrodné rozlehlé údolí Cibao (6500 kilometrů čtverečních), východní část země je z velké části pokryta tropickým lesem. V oblasti Neiby se nachází také slané jezero Enriguillo (200 kilometrů čtverečních), které je položeno 44 metrů pod hladinou moře.

Hispaniola plastická mapaDominikánská republikaDominikánská republika

 

Dominikánská republika tak v sobě skrývá jak nejvyšší, tak nejnižší bod Karibiku.

K Dominikánské republice patří i male ostrovy - Saona (109 kilometrů čtverečních), La Catalina (10 kilometrů čtverečních), La Catalinita (kilometr čtvereční) a nevýznamná skaliska vyčnívající z moře.

KLIMA

Dominikánská republika má tropické klima ovlivňované pasáty přicházejícími z Atlantiku. Na jihovýchodě země se průměrné roční teploty pohybují kolem 27 stupňů Celsia, na severu, kolem 25 stupňů. Během roku jsou v Dominikánské republice dvě období dešťů - v květnu a červnu a v říjnu a listopadu. Období poryvových silných větrů, dosahujících někdy i síly hurikánu, je mezi červencem a zářím.

Průměrná teplota ve stupních Celsia

 

Vzduch den

Vzduch noc

Voda

Leden

27

22

27

Únor

27

22

26

Březen

28

23

27

Duben

28

23

27

Květen

29

25

28

Červen

30

25

28

Červenec

30

25

28

Srpen

30

25

28

Září

30

26

29

Říjen

30

26

29

Listopad

28

24

28

Prosinec

28

23

27

 

FLORA A FAUNA

Dominikánská republika má nesmírně bohatou a rozmanitou přírodu. V zemi je celkem 17 národních parků a rezervací. V zemi roste na 5600 druhů rostlin, z toho je 36 procent endemických. Řada endemitů se vyskytuje i v oblasti fauny.

Další zvláštní rezervací je podmořský národní park La Calefa. Má rozlohu 10,1 km čtverečních a leží 22 kilometrů východně od Santo Dominga. Maximální hloubka je 180 metrů, vyskytují se tu nesčetné druhy korálových ryb, vzácné korálové formace, chobotnice a murény. Potápění v doprovodu specializovaných instruktorů je povoleno. Potápění je však možné v různých částech země.

Podmořský svět Podmořský svět

 

Nahoru

 

Mapa tohoto webu

Ručně modelovaná keramika

 

Kontakt na autora jv@aktualita.cz

Delfín

 

Odkaz na hlaní stránku