Domů, pane Berka domů

Vojtěch Kraus - malíř z Kadaně

Narodil se 19. 6. 1944 v Praze, žije v Kadani.

Do Kadaně se přestěhoval s rodiči po válce. Jako malého jej brával učitel Josef Kokeš malovat do přírody. Vystudoval filosofickou fakultu University Palackého v Olomouci, obor výtvarná výchova – český jazyk. Pracoval jako středoškolský učitel na Gymnáziu v Kadani. Zabývá se malbou a grafikou v realistickém pojetí již 40 let. Hlavním tématem se stává stolová hora Úhošť, kopce, remízky, pole, aleje. Maloval krajinu Kadaňska ve všech ročních obdobích. V malbě pracuje olejem a akvarelem, grafiky vytváří suchou jehlou v kombinaci s mezzotintou.

Kraus je zklamaný úrovní tvorby dnešních malířů. "Mnozí neovládají základní průpravu. Nedokážou nakreslit portrét, figuru, zátiší, krajinu a hned utíkají k abstrakci. Anebo k primitivní fantazii. Chtějí diváky šokovat. Objevují se díla zhotovená na počítačích s předstíranou malbou."Své obrazy prodává Vojtěch Kraus za skromné, ceny, třeba i ve svém ateliéru. Dříve prodával obrazy přes soukromé galerie. Tím, že si majitel galerie na obrazech přidával marži až pět set procent, stávaly se neprodejné. Krausovi je líto, že realistický styl malování už jenom málokdo vyučuje.

Fotografováno 14.6.2013 v atelieru umělce.

 

Vojtěch Kraus v atelieru v Kadani.

Vojtěch Kraus v atelieru

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

 

Ukázka z díla

 

Grafické menu

Na začátek stránekEmil FillaJaroslav VerisTož to kupte!Světlo v obraze - Český impresionismus na Pražském hraděVeletržní palác - AJ WEJ-WEJ - ZVĚROKRUH - 6.2.2016Fotograf Jiří JunekVýstava minerálů v Praze 6 - 22.6.2012Vojtěch Kraus"Keramický svět Jana Kutálka" v Jílovém u Prahy od 24.11.2012 do 31.3.2013.Prodejní výstava uměleckého skla v Karlových Varech 19.9.2009 a 3.10.2011The Museu Fundación Juan March - MallorcaMuzeum v Karlových Varech - 19.9.2009Výstava Jan Kutálek Musaion - 5.5.2007Výstava "Václav Špála - Vybraná díla ze sbírek českých galerií" - 29.2.2004Výstava Alfons MuchaJednotlivé fotografie obrazů, keramiky a dalších uměleckých předmětů

Kontakt na autora ( opište text ) jv@aktualita.cz

Odkaz na hlaní stránku