Vlajka Dominikánská republika Dominikánská republika

Karibské moře

 

 

Poznatky a zkušenosti z Dominikánské republiky

 

Menu

 

 

Keramika Blanka

 

 

 

Subjektivní názory a postřehy autora r. 2000 + 2004

 

1. Vzdálenost

Dominikánská republika je poměrně odlehlá destinace. Samotný let trvá nějakých 11 hodin. Horší je, že se nejedná o přímý spoj a musí se přestupovat v Německu ( v r. 2011 je situace bohudík jiná - dodatečná poznámka a aktualizace ). Takže doprava se pěkně protáhne. Avšak, která teplá destinace má výhodnější polohu. Vzdálenost do Thajska je obdobná. Lépe je na tom černá Afrika, to je však pro jiné povahy. Pak ostrovy v indickém oceánu a to je pro jinou peněženku.

 

2. Sever nebo východ Hispaňoly

Já jsem rozhodně pro východ. Krásné písčité pláže, teplé moře. O jihu jsem jen slyšel a jak někdo radí boty do vody, tak pryč od toho.

 

Rok 2000 - Sosúa - sever ostrova

Doba se rychle mění a tak je možné, že za pár let bude situace zcela jiná. V r.2000 jsme byli na severní části ostrova v Sosúa poblíž městečka Puerto Plata.

Byl to trošku omyl. Sice je to oblast poměrně civilizovaná, bezpečná. Je to ale atlantické pobřeží. Moře je krásné, ale jednou přišla velká voda ( vlny tak ke čtyřem metrům ) a sebrala nám navezenou hotelovou pláž a na místě zbyla jen skaliska. Po zklidnění hladiny jsme byli odkázáni na městskou pláž.
Ani výběr hotelu vybraný u originální společnosti Vedna Fischer se nevyvedl. Avizované moře bylo skutečně pár set metrů od našeho hotelu Esplanade, avšak pláž ke koupání byla vzdálené více jak půl hodiny pěšky. Mohli jsme sice využívat hotelový bus, avšak ten jezdí podle stanoveného jízdního řádu, kterému se musíme podřídit a svoboda je nějak fuč.

Tato oblast má jakousi výhodu v možnostech bezstarostných večerních procházek do okolí hotelu a městečka Sosúa. Vyložená chudoba není v městečku až tak zřetelná.

 

Rok 2004 -Punta Cana - Natura Park - východ ostrova

Na nejvýchodnější části ostrova je to jiná káva. Opravdový Karibik. Hotel Natura Park ( all inclusive ) je součástí komplexu hotelů přímo u moře.
Nezdálo se nám však vhodné chodit za hranice hotelu, leda motorizovaně. Chudoba je jen pár stovek metrů za branou. Hotelový komplex však poskytuje vše k opravdové rekreaci a relaxu, je rozsáhlý a nuda nehrozí ( nádherné klidné moře, nekonečná poloprázdná pláž kousek od té hotelové, bary s nespočetnými nápoji, občasné trhy, grilování na pláži, večerní přestavení a merengue, krásný areálový park...).

 

3. Výlety do vnitrozemí

Částečného přiblížení života domorodců se nám dostalo při prvním zájezdu na cestě ze Sosúa do Santa Domiga.

Kromě oblastí, které poskytují služby turistům, třeba výlety na koních, je to pro našince nepředstavitelná chudoba. Lidé žijí v chatkách podobných našim autobusovým zastávkám bývalé ČSAD, prádlo se suší v příkopech na plotech a na roští. Občerstvovací stánky a obchůdky u silnic jsou pro silné jedince. Snad obrázky vypoví za vše.

 

Příbytky chatrné, ale televize nechybí Velké prádlo Čerstvé maso Asi prodejna Prodej ovoce Vilky

4. Města

Puerto Plata

je hezké městečko s přístavem a letištěm. Celé se dá bez obtíží projít pěšky.

Santo Domingo

Historicky zajímavé město, avšak celodenní výlet ze Sosúa mi nakonec připadal jako ztráta času. Letěli jsme hlavně za mořem.
Jiná města jsme nenavštívili, protože jsme si raději užívali slanou vodu.

 

5. Sport

Na každé pláži jsou placené půjčovny sportovního náčiní pro potápění, šnorchlování či loďkování.
V programech All enclusive bývají zahrnuty bezplatné výpůjčky šlapadel, a bezmotorových lodiček-
Samostatnou kapitolou je samozřejmě Cabarete, kde se provozuje windsurfing na vysoké úrovni.

 

6. Nakupovíní

Při programu All inclusiv není člověk nucen něco nakupovat. Snad jen suvenýry. O tom krátké pojednání jinde.

 

Nahoru

 

Mapa tohoto webu

Ručně modelovaná keramika

 

Kontakt na autora jv@aktualita.cz

Delfín

 

Odkaz na hlaní stránku