Mallorca

 

Palma de Mallorca - hlavní město Mallorky

 

 

 

Palma De Mallorca

je hlavní město ostrova Mallorca a správní město Baleárského souostroví.

Leží v zátoce dlouhé asi 20 km. Je nejživějším městem ostrova z více než 300 tisíci obyvatel.  Má velký obchodní přístav.

Letiště San Joan je jedním z nejvrektovanějších letišť Evropy.

 Palma De Mallorca pohled od jihu z Platja De Palma

Palma je to moderní velkoměsto se vším všudy. Obchodní domy, rušné ulice, hustá síť autobusů, restaurace, letiště, přístav, pouliční kejklíři, muzikanti, galerie, muzea, chrámy. Ze starého města dýchá historie. Kamenné stavby, úzké uličky, chrámy.

Mapa Palma De Mallorca

Katedrála La Seu

je nejvýraznější stavbou. Byla budována na místě bývalé velké mešity v roce 1230, kdy se ostrov Mallorca dostal do vlastnictví křesťanů.

Stavba katedrály byla dokončen díky mnoha válkám a sporům a až o čtyři století později. Je to stavba impozantní nedaleko od pobřeží a přístavu impozantní budovou s opěrnými oblouky a pilíři , věžemi vysokými více než 60 metrů a zvonicí pyšnící se devíti zvony.

katedrála La Seu katedrála La Seu - pohled od moře Panorama přístavu

Pod katedrálou je velký bazén s vodotryskem. Odehrávají se zde kulturní akce.  Pak už je pobřežní komun ikace, moře a přístav. 

Město

Ve městě je čilý ruch. V historické části turistický, v nové části pak obchodní. Všude je mnoho spousta  kavárniček, hospůdek.

Překvapivý je silný dopravní provoz. Ale složité zásobování, dojíždění za prací je v takovém turistickém centru logické. Hromadnou dopravu lidí zajišťují pohodlné autobusy, často však přeplněné. Na pláž Platja De Palma jezdí autobus č. 15 a jetě nějaký další.

Ve městě je vlakové nádraží. Zajímavý je historický vlak, který jede jede do Solléru,

Ulice v historické části Palmy Interiér kostela Interiér kostela Hradby Ulice v Palmě Vnitřní fasáda

Pouliční umění

Na náměstích, či v parku pod katedrálou předvádějí kejklíři, muzikanti své umění.

Kejklířka se připarvuje Kejklíři ve městě Celý den s úsměvem idiota Muzikanti ve městě Ten černoch zpíval fakt pěkně Prodavačka obrazů Obrazy Loď  v přístavu Palma Pouliční občerstvení

 

Sám španělský král Juan Carlos I ( Jan Karel I. je králem  od r. 1975 ) též podporuje jednu galerii, umění je to však přinejmenším zvláštní.

Sám Chuan Carlos též podporuje jednu galerii, umění je však přinejmenším zvláštní. Spáč pod klandrem Oběšený bez provazu, ale dobře nasvícený Paleta se zbožím

Další fotografie z Palmy de Maloorca

Nahoru

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

Ukázka z díla

Kontakt na autora ( opiště text ) jv@aktualita.cz

Odkaz na hlaní stránku

 

 

Úvod  *   Geografie  *  Historie  *   Palma  *  Platja De Palma  *   Výlety - Soller  *  Zajímavosti  *   Pro a proti  *  Fotogalerie 2011  *  Reklamní prostor