Mallorca

 

Mallorca - pro a proti, aneb na co si dát pozor

 

 

 

 

Mallorca je bez diskuzí nádherná.

Pláž Platja De Palma ohromuje svojí velikostí jemným pískem a teplou čistou vodou. Sever ostrova je skalnatý, voda průzračná, na pohled nádherný. Výlet tam se určitě vyplatí. Hlavní město Palma je příjemné rušné velkoměsto. Španělé jsou vesměs příjemní. Strava dobře připravená a chutná.

Teplé moře

Rád tam jezdím na ostrov na sklonku léta, tak přelom srpna a září.  Je již méně turistů, sluníčko již nemá takovou sílu a není nepříjemné. Zato moře je dokonale vyhřáté s teplotou 26 - 28 stupňů.

Výběr hotelu - zásadní rozhodnutí

Ubytování si pečlivě vybírejte. Snad ani nezáleží na počtu hvězdiček. Bydlel jsem v několika hotelech a služby byly srovnatelné. Je to každého věc, zda potřebuje třeba lednici na pokoji.

Bazén u Golden Playa

Důležitá je poloha hotelu. Já jednoznačně preferuji hotel v blízkosti pláže. Kdykoliv si mohu odskočit pro zapomenutý časopis, či na kávičku. Dnes je snadné si na internetu polohu hotelu ověřit a nadávat tak jen na rady prodejce zájezdu.

 

Platja De Palma je hezčí v severozápadní části, ne však úplně v městečku Can Pasltilla. 

Není tam tak rušno, je zde méně obchodů, hotely jsou luxusnější. Střední část téměř 5 km dlouhé pláže tvoří přirozené centru. Je zde náměstí s kostelem, konají se zde "trhy uměleckých předmětů". Jihovýchodní část pláže se u městečka Arenal zužuje, zástavba je hustější a pláže připomínají tzv. "městské pláže".

Pozor na diskotéky a jiné noční podniky.

Zásadní pozornost vyžaduje zjištění, zda se hotel nenachází v blízkosti Mega Parku, či Bier Strasse. Tam je živo až moc dlouho do noci. Večerní pohodu mohou rušit i animační programy pořádané některými hotely, pokud máte okna do prostoru jejich konání.

Pozor na hlučné podniky Mega park

Hotely jsou jako z cukru, ale mají svá zákoutí z druhé strany.

To není však nic až tak neobvyklého.

Nevzhledné zákoutí

Nehrajte nikdy skořápky.

Nikdy nemůžete vyhrát. A když, tak jen na chvíli.

"Hru" provozují patrně lidé z východu.  Za šera, či spíše za tmy na frekventovaném místě složí papírové kartony a vytvoří jakýsi hrací pult.

Vždy se jedná o organizovanou skupinu. Tři, čtyři z nich začnou mezi sebou hrát, opodál postává nenápadně několik dalších kolegů a kolegyň.  Ti hrající jásají, křičí, aby upoutali pozornost a lákají důvěřivé turisty na hru.

Když nalákají, nechávají zpočátku protihráče vyhrávat. Nikdo toho moc nevyhraje. Když by chtěl výherce s výhrou odejít, nutí ho provozovatelé, aby pokračoval. Náhle očko party z povzdálí zavelí : "maršo, maršo".  Důvody jsou dva.

1. buď  jedou policajti

2. na hracím putu je dost peněz, aby to stačilo.

Skořápkáři z východu

V cuku letu rozeberou hrací pultík, berou prachy a mizí ve tmě. Vyvalení turisté zjišťují, že přišly o pár euráků.

Je pravda, že s černými plackami o velikosti pivního tácku to ty partičky skutečně umí.

Černoši - prodavači světových značek

Chcete zlaté Rolex, Seiko, Tissot, Armani či Rado.

Není nic snadnějšího. S přicházejícím večerem začnou ulicemi brouzdat desítky statných černochů. Na frekventovaném místě vytvoří špatně průchozí špalír. Na hlavě srandičku, v ruce podložku s hodinkami. Na zádech batoh. Co je v něm? Čert ví. Možná vanilkový cukr, nebo něco silnějšího ?

    Prodavač hodinek si vybírá vhodnou oběť Cesta za kšeftem

Každopádně se tváří jako prodejci skvělých hodinek. Jak projevíte sebemenší zájem, jste jejich. Dvoje hodinky za cenu jedněch, nebo levnější, nebo troje. Žádné podřadné značky. A za pár šupů. Někdy si prodavači troufnou i na pláž ze dne. Nejlépe do houfu mladších podnapilých Němců. Těm pár euráků nic neříká.

Nejlepší je, černoušků si nevšímat, ani se na ně nedívat. Snad si to i mezi sebou řeknou a pak už neotravují.

Pouliční kejklíři

Namalovaní, napudrovaní, zamaskovaní dokáží sedět celý den na náměstí v Plamě, pod katedrálou La Seu. Či na večerní promenádě u pláže Platja De Palma celý večer. Jsou to roztomilé pohádkové bytosti. Ale nefoťte je, pokud jim nehodíte nějaký eurák do klobouku. To se pohádkové bytosti tváří túze zle.

Kejklířka se připarvuje Kejklíři ve městě Usměvaví, ale nefoťte je bez zaplacení

Hradní páni

Objevili se na Platja De Palma asi v r. 2010. Mluví rusky, na pláži spí, na pláži žijí. Občas hrad přefouknou nějakým přípravkem, aby stavba vydržela do konce sezóny. Taky jsou rozčilení, pokud si hrad vyfotíte bez placení.

Písrčné hrady za všechny drobné

Nahoru

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

Ukázka z díla

Kontakt na autora ( opiště text ) jv@aktualita.cz

Odkaz na hlaní stránku

 

 

Úvod  *   Geografie  *  Historie  *   Palma  *  Platja De Palma  *   Výlety - Soller  *  Zajímavosti  *   Pro a proti  *  Fotogalerie 2011  *  Reklamní prostor